Šta je to cirkadijalni ritam i kako utiče na naše zdravlje?

Tokom dana osećamo glad, pospanost ili bistrinu misli i za to ne moramo da gledamo na sat. Naše telo ima svoj biološki sat. Ovaj sat se naziva cirkadijalni ritam i čine ga prirodni ciklusi fizičkih, mentalnih i bihevioralnih promena koje naše telo doživljava tokom 24 sata1.
Ovaj unutrašnji 24-časovni biološki sat je od suštinskog značaja za regulisanje ciklusa sna i budnosti, koji određuje kada se budimo i aktivni smo, a kada je vreme za spavanje. U okviru celog ovog procesa, melatonin, hormon koji stvara epifiza kao odgovor na smanjenje svetlosti, igra ključnu ulogu. 
Zato je cirkadijalni ritam direktno povezan sa osećajem odmornosti. Govorićemo o svemu što treba da znate o cirkadijalnom ritmu i kako da održavate njegovu uravnoteženost da biste bili odmorni.

Cirkadijalni ritam i faze sna

Cirkadijalni ritam reguliše naše cikluse sna i budnosti, a to se ogleda u lučenju melatonina u zavisnosti od doba dana ili noći. Ova regulacija sna nam omogućava da se odmorimo kada je to telu potrebno, jer je ključno da prođemo kroz sve faze sna i završimo najmanje četiri ciklusa sna svakodnevno.
Faze sna mogu se podeliti na tri ne-REM faze i jednu REM fazu. Faza 1 – ne-REM: Prelazna faza ka snu, traje nekoliko minuta, telo se smiruje, disanje i moždana aktivnost se smanjuju. Traje maksimalno sedam minuta. 
Faza 2 – ne-REM: U ovoj fazi naše telo postaje opuštenije, temperatura tela pada i teže nam je da se probudimo. Lagana faza sna, obično traje 10 do 25 minuta po ciklusu. 
Faza 3 – ne-REM: Faza dubokog sna i faza u kojoj san postaje miran, jer se pokreću važni procesi obnavljanja i regeneracije tkiva. Energija se obnavlja i u telu se pokreće lučenje hormona. Traje oko 20–40 minuta u prvim ciklusima sna, a zatim postaje kraća. 
REM faza sna: U ovoj fazi sna mozak je veoma aktivan, pa zato imamo veoma živopisne snove, a telo doživljava privremenu paralizu kako bi nas sprečilo da padnemo ili ustanemo iz kreveta dok sanjamo. Tokom REM faze naše oči se kreću sa jedne na drugu stranu, odatle i naziv „brzo kretanje očiju“ (engl. rapid eye movement, REM). U ovoj fazi se odvijaju važni procesi za učenje i pamćenje. Ova faza sna u početku traje nekoliko minuta, a kako prolazimo kroz cikluse sna, ona se proširuje. Traje između 10 i 20 minuta i čini 25% ukupnog sna. 
Četiri faze sna čine ciklus sna koji traje između 90–120 minuta, a u odraslom dobu bi trebalo da spavamo između 4 i 6 ciklusa. Stoga, da bismo bolje spavali, moramo izračunati broj sati koje provodimo u snu i da povežemo to sa trajanjem svakog ciklusa. Da bi naš san bio miran i pružio nam sve prednosti za naše zdravlje, važno je da imamo uravnotežene cirkadijalne ritmove. 
Koji faktori utiču na cirkadijalne ritmove? 
Cirkadijalni ritmovi su naš unutrašnji sat koji nam pomaže u svakodnevnim fiziološkim funkcijama. Njih mogu poremetiti različiti faktori koji se odnose na naš način života:

  • Džet-leg: Putovanje između zemalja u različitim vremenskim zonama može uticati na naš raspored spavanja i budnosti zbog promena svetlosti i drugih faktora životne sredine koji utiču na cirkadijalni ritam.
  • Rad u različitim smenama: Česte promene smena mogu da poremete cirkadijalni ritam, jer ne postoji rutina spavanja (odlazak u krevet u isto vreme svakog dana).
  • Izlaganje veštačkom svetlu: Mrežnjače ne razlikuju dnevnu svetlost od svetlosti koja dolazi iz elektronskih uređaja, kao što su mobilni telefoni ili tableti. Previše svetlosti može da poremeti ritam stvaranja melatonina i na kraju da poremeti cirkadijalni ritam.
  • Stres i hrana: Svakodnevni stres uzrokuje da akumuliramo kortizol koji nas sprečava da zaspimo. Pored toga, način života koji uključuje dugo sedenje u kombinaciji sa lošom ishranom, konzumiranjem alkohola i viškom kofeina ima direktan uticaj na osećanje odmornosti.

Kako regulisati cirkadijalni ritam

Da bismo održali ukupnu ravnotežu našeg zdravlja, moramo voditi računa o cirkadijalnom ritmu. Naš savet:

  • Dnevni raspored spavanja: Da bismo aspekte našeg života pretvorili u rutinu, moramo ga svakodnevno poštovati dok ga naše telo prirodno ne prihvati. Idite u krevet u isto vreme svakog dana, bez obzira da li je vikend ili ste na odmoru. Izračunajte cikluse sna koje ćete odspavati da biste prilagodili vreme za odlazak u krevet i ustajanje. Idealno je da spavate između sedam i devet sati dnevno.
  • Vaš krevet treba da služi samo za spavanje: Krevet treba da bude povezan sa odmorom, zato izbegavajte svakodnevne aktivnosti u njemu.
  • Smanjite buku i svetlost: Prostor u kome boravite treba da bude adekvatno osvetljen i sa što manje buke da biste se odmorili. Ne zaboravimo svetlost sa ekrana, smanjite sate koje provodite ispred njega pre spavanja.
  • Smanjite stres i vežbajte: Iako današnji način života često uključuje stres, važno je odvojiti trenutke za sebe u kojima možete da se isključite i smanjite stres, a time i kortizol. Razmislite o aktivnostima najmanje tri sata pre odlaska na spavanje, kao što je vežbanje, joga, opuštanje u kupki ili upražnjavanje meditacije za spavanje. Bilo koja od ovih aktivnosti vam može pomoći u smanjenju stresa i lučenju hormona kao što su serotonin ili melatonin.
  • Dodaci ishrani za spavanje: Postoje trenuci kada spavanje u isto vreme može biti teško ili naša rutina spavanja može da se promeni zbog poslovnih razloga, društvenih događaja. U ovim slučajevima, može biti korisno da koristite dodatke ishrani za bolji san koji se izdaju bez recepta, sa sastojcima kao što su valerijana ili melatonin koji pomažu da se opustite i dobro spavate.

Briga o cirkadijalnom ritmu je jedan od načina da vodite računa o svom zdravlju. Ne odustajte od dobrog odmora i osigurajte dovoljan broj sati spavanja pomoću naših saveta. 
Referentni izvor:

Spavanje i Opuštanje

Saznajte više o Spavanje i Opuštanje u sledećim člancima.

Prednosti dobrog sna za vaše zdravlje

Prednosti dobrog sna za vaše zdravlje

Današnji život sa mnoštvom svakodnevnog posla, porodičnih i ličnih obaveza, može nam nametnuti raspored zbog kog ne možemo da odspavamo onoliko sati koliko nam je potrebno. Pored toga, ukupno mentalno opterećenje i stres nagomilani tokom dana mogu nas opteretiti pred spavanje i sprečiti da se pravilno odmorimo.

Više informacija
Meditacija za spavanje i smanjenje stresa

Meditacija za spavanje i smanjenje stresa

Tokom dana smo izloženi različitim iskustvima, doživljajima, a ponekad i stresu. Zbog našeg tempa života, može biti zaista komplikovano da pri odlasku na spavanje budemo opušteni i spremni za miran san.

Više informacija
Kako izbeći umor i poboljšati kvalitet sna

Kako izbeći umor i poboljšati kvalitet sna

Problemi sa snom su sve češći među odraslom populacijom i narušavaju zdravlje na fizičkom i emocionalnom nivou. Dobar san nam pomaže da imamo više energije tako da ne osećamo svakodnevnu iscrpljenost, ali je takođe neophodan za naš imunološki sistem koji obrađuje pamćenje i mnoštvo fizioloških procesa neophodnih za pravilno funkcionisanje našeg organizma.

Više informacija
Faze sna i važnost dubokog sna

Faze sna i važnost dubokog sna

Jedna od najvažnijih funkcija za naše fizičko i mentalno zdravlje je san. Kada vodimo računa o svom zdravlju, usmeravamo veliku pažnju na ishranu, fizičke vežbe i slično, a zanemarujemo vođenje računa o odmaranju. Dok spavamo, naše telo se odmara, dolazi do regeneracije tkiva, hormonske ravnoteže, sećanja se učvršćuju, a otpadne materije koje organizmu nisu potrebne se eliminišu.

Više informacija
Melatonin, ključ za dobar san i buđenje s energijom

Melatonin, ključ za dobar san i buđenje s energijom

Poslednjih godina postaje sve jasniji značaj melatonina za kvalitetan san i bolji odmor. Već nekoliko godina se uočava porast problema sa spavanjem koji su, između ostalog, povezani sa tempom života koji vodimo i prekomernom stimulacijom usled mnoštva uređaja ispred kojih provodimo više vremena nego što bi trebalo.

Više informacija
Šta je higijena spavanja?

Šta je higijena spavanja?

Prema studiji iz 2022. godine koju su sprovele organizacije IMOP-BERBES, samo 44,2% ljudi spava sedam sati dnevno, svakog dana u nedelji. Našem organizmu je potreban odmor da bi zadovoljio svoje fizičke i mentalne funkcije, ali različiti faktori mogu nas sprečiti da se dobro odmorimo (na primer, stres na poslu, mnoštvo aktivnosti, stalni stimulusi i nedostatak vremena za odmor).1

Više informacija
Dodaci ishrani za spavanje tokom cele noći

Dodaci ishrani za spavanje tokom cele noći

U današnje vreme sve teže je postići kvalitetan san i dobar odmor usled broja i raznovrsnosti svakodnevnih aktivnosti koje upražnjavamo. Pored toga, sve više vremena provodimo pred ekranima koji mogu da promene naše cikluse sna. Briga o spavanju je podjednako važna za naše zdravlje kao i ishrana, te je stoga ponekad neophodno uključiti dodatke ishrani kako bismo spavali tokom noći i osigurali miran san.

Više informacija